RSS
Lidhje

Agimi i Artë kërcënon me luftë

 
Lini një koment

Postuar nga më 16 Gusht, 2013 te Uncategorized

 
Lidhje

Agimi i Artë, incidente në Himarë

 
Lini një koment

Postuar nga më 16 Gusht, 2013 te Uncategorized

 

Ambasadori grek: Kufijtë detarë, nuk ka negociata të reja

Pala greke nuk ka as predispozicionin më të vogël të vërë në dyshim vendimin e Gjykatës Kushtetuese. Por, është e qartë se duhet gjetur një mënyrë që të përballohet stanjacioni në të cilin është futur kjo çështje”. Kështu shprehet Nikolaos Pazios, Ambasadori i Greqisë në Shqipëri, në një intervistë ekskluzive për “Gazetën Shqiptare”, i pyetur në lidhje me Marrëveshjen Detare mes Shqipërisë dhe Greqisë. Pazios deklaron gjithashtu se, qeveria greke është e hapur për të pritur propozimet e palës shqiptare. Read the rest of this entry »

 
1 Koment

Postuar nga më 3 Prill, 2012 te Interviste

 

Vermosh, ndihma nga qielli aty ku bora arrin 2 metra

Gjithçka nisi me zilen e telefonit. Nga ana tjetër një zë, mes urdhërueses dhe pyetëses pëshpërit: “Do nisësh me helikopter për në Veri”. Ende i përgjumur, ngrihem nga krevati i ngrohtë për të nisur drejt destinacionit, i cili njihej vetëm me emrin “Veri” dhe ku vetëm një gjë ishte e sigurt, bora. Mes përtesës së mëngjesit dhe mungesës së kafes, nis rrugëtimi drejt Farkës, aty ku është dhe baza ajrore e helikopterëve, të cilët prej ditësh janë shndërruar në urën e vetme lidhëse mes zonave të bllokuara dhe pjesës tjetër të vendit. Read the rest of this entry »

 
Lini një koment

Postuar nga më 15 Shkurt, 2012 te Reportazh

 

Festa e Flamurit në Mitrovicë

“Bjerma një pushkë”. Më këto fjalë i drejtohet Gëzimi, një ish-ushtar i UÇK-së të afërmit të tij. Brenda pak sekondash, në makinën me të cilën ne udhëtonim, bashkohet dhe “karabina”, në qytën e së cilës lexohej qartë “UÇK”. “Nuk i dihet si vjen puna andej dhe ndoshta do na duhet”,- na drejtohet me buzëqeshje Gëzimi. Read the rest of this entry »

 
1 Koment

Postuar nga më 29 Nëntor, 2011 te Reportazh

 

Kisha Ortodokse përplaset me OMONIA-n: Të hiqet busti i Aristotel Gumës

Busti i Aristotel Gumës, i vendosur prej dy ditësh në oborrin e objektit të kultit, ka shkaktuar një përplasje të fortë mes Kishës Ortodokse dhe përfaqësuesve të minoritetit grek në Shqipëri. Mitropoliti i Gjirokastrës, Dhimitri, duket se ka habitur si shqiptarët, ashtu edhe grekët e mbledhur me himn e flamur bardh’ e blu në oborrin e kishës së Himarës, për të nderuar të aksidentuarin e një viti më parë, të “pagëzuar” prej tyre si hero të Vorio-Epirit. Read the rest of this entry »

 
1 Koment

Postuar nga më 10 Gusht, 2011 te Aktualitet

 

Aristotel Guma/ U prehtë në paqe! Αναπαύσου εν ειρήνη

Vdekja e të burrëruarit nuk quhet vdekje. Kështu shkruhet në bustin e të ndjerit Aristotel Guma, i cili i mbuluar me flamurin grek u vendos ditën e djeshme në hyrje të kishës në Himarë. Emri i Gumës do të mbahet mend për një kohë të gjatë, pasi ngjarja e lidhur me emrin e tij zgjoi te shumë nacionalistë helenë ëndrrën e kahershme për Vorio Epirin. Rregullat e mortit u shkelën. Read the rest of this entry »

 
2 Koment

Postuar nga më 8 Gusht, 2011 te Aktualitet